Dnia 27 czerwca 2013 r. byliśmy na wycieczce w Sejmie, którą zorganizowała dla dzieci ze  Świetlicy "Pod Aniołem" i Teatru Raj i Pani Agnieszka Mroziewicz, mama Basi.
   Gmach Sejmu mieści się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej. Pan  przewodnik opowiadał nam różne ciekawostkach  o Sejmie. Na początku rozdał kartkę na której była rozrysowana, widziana z góry Sala Posiedzeń. Przewodnik mówił że,  Marszałkiem Sejmu jest pani Ewa Kopacz. Mówił również że na rozpoczęcie obrad Sejmu Marszałek stuka pięć razy Laską Marszałkowską. Każdy poseł ma małe urządzenie do głosowania na którym są cztery przyciski. Zielony-poseł naciska ten przycisk jeśli głosuje za, czerwony-jeśli głosuje przeciw, a żółty-jeśli poseł wstrzymuje się od głosu, oraz biały jeśli poseł się pomyli. W Sejmie była też tablica upamiętniająca posłów II Rzeczpospolitej którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Była też tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na tej tablicy znajduje się tkanina z Godłem Polski, czyli Orłem, która była w samolocie. Zwiedziliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu.  Bardzo mi się podobała makieta pokazującą cały Sejm.  Oglądaliśmy też gablotę z laskami marszałkowskimi. Sejm jest bardzo duży i obszerny, zanim weszliśmy do Sejmu poszliśmy pod pomnik poświęcony przez Jana Pawła II. Jest to Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Jest na nim napis „TOBIE OJCZYZNO – ARMIA KRAJOWA”.  Przed wejściem do Sejmu strażnicy sprawdzali nas czy nie mamy broni, przechodziliśmy przez bramki wykrywające metal. Wycieczka bardzo mi się podobała, ale była trochę krótka i nie widzieliśmy żadnych sławnych polityków. Chciałabym pójść jeszcze raz na taką wycieczkę.         
                                    napisała Ania Król, kl.4
 
Zwiedzanie zaczęliśmy od Sali Plenarnej. Pan Przewodnik opowiadał nam o tej sali.
Pan mówił o p. Ewie Kopacz, która jest Marszałkiem Sejmu.
Mówił także o guzikach na indywidualnej tablicy do głosowania każdego posła w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym i białym.
Czerwony – oznacza nie.
Zielony – oznacza tak.
Żółty –wstrzymanie się od głosu
Biały – oznacza, że jeśli źle zaznaczyłaś/eś możesz szybko zmienić na tak lub nie.
Później przeszliśmy na korytarz i widzieliśmy dwie tablice.
Na pierwszej tablicy było ok. 300 nazwisk ofiar z drugiej wojny światowej.
Druga tablica była poświęcona ofiarom - posłom i senatorom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Na tablicy było godło, które udało się uratować z płonącego samolotu.
Zeszliśmy schodami na dół,  trzymaliśmy się poręczy w kształcie węża.
Oglądaliśmy jeszcze jedną tablicę upamiętniającą wizytę Papieża Jana Pawła II 11czerwca 1999 roku.
Obok gmachu  Sejmu znajduje się pomnik, który postawiono na cześć Polski Podziemnej, który został poświęcony przez Jana Pawła II.
W tablicy widzieliśmy  cztery laski  marszałkowskie używane dawnej.
Ostatnim punktem zwiedzania była Sala Kolumnowa a w niej  przepiękne kandelabry.
I na tym skończyła się nasza fajna wycieczka do Sejmu.
                            Małgosia P. i Weronika P. kl. 4

   Dnia 27.06.2013 roku, część dzieci z Teatru "RAJ" wybrała się na wycieczkę do Sejmu. Spotkaliśmy się na przystanku Pratulińska ,skąd autobusem nr 517 pojechaliśmy na miejsce. Gdy dojechaliśmy spędziliśmy trochę czasu na świeżym powietrzu, robiliśmy zdjęcia okolic Sejmu. Następnie weszliśmy do Gmachu Sejmu, gdzie spotkaliśmy się z naszym panem przewodnikiem. Wycieczkę po  Sejmie rozpoczęliśmy od zwiedzania Sali Kolumnowej, którą znamy z relacji telewizyjnych(udało nam się ją sfotografować). Dowiedzieliśmy się, że nasz Sejm liczy aż 460 posłów. Główną osobą w Sejmie jest Marszałek Sejmu. Obecnie to stanowisko sprawuje Pani Ewa Kopacz. Prezydium Sejmu tworzą wraz z Marszałkiem -Wicemarszałkowie, którzy wybierani są spośród wszystkich partii. Posiedzenie Sejmu, to zgromadzenie całego składu 460 posłów w celu uchwalenia ustaw oraz obradowaniem nad sprawami będącymi tematem prac Sejmu. Posiedzenie Sejmu otwiera i zamyka Marszałek, trzykrotnie uderzając laską marszałkowską
w podłogę.   W Sejmie widzieliśmy również tablice
 pamiątkowe poświęcone ważnym wydarzeniom w Polsce. Jak już pisałam robiliśmy dużo zdjęć, w tym zdjęcie pomnika Armii Krajowej ,poświęconego przez  Ojca Świętego JANA PAWŁA II  11 czerwca 1999 roku, zdjęcie lasek marszałkowskich, zdjęcie tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską.   To była bardzo udana i kształcąca wycieczka.

JULIA WIŚNIEWSKA, kl.3

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzisiaj 3

Wczoraj 10

W tym tygodniu 3

W tym miesiącu 244

Od marca 2022 6681