FERIE ZIMOWE 2024 w Świetlicy „Pod Aniołem”

15-26 stycznia 2024 roku

Tydzień 1.

 Dzień pierwszy 15 stycznia 2024 r. – poniedziałek

  • Trampoliny
  • Warsztaty w 8 Ogrodzie Jordanowskim „Odkrywaj, Ucz się, Zwyciężaj”.

Akcję zimowa zaczęliśmy już tradycyjnie od Hangaru 646. Na początek szybkie przypomnienie zasad, rozgrzewka i cała sala dla nas na skakanie, tory przeszkód i inne dostępne atrakcje. Dzieci szalały na trampolinach i zjeżdżalniach. Po godzinie pełnej aktywności każdy z ochotą zasiadł do drugiego śniadania.

A kiedy już złapaliśmy oddech i chwilę odpoczęliśmy, ruszyliśmy autobusem a następnie metrem na kolejną atrakcje dzisiejszego dnia - do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Na miejscu czekał na nas Pan Rafał, który przygotowywał dla nas emocjonujące rozgrywki. Dobrani w pary zdobywaliśmy punkty odpowiadając na pytania, nie małym utrudnieniem było to, że na odpowiedź było zaledwie 5 sekund. Każdy bardzo się zaangażował i wytężał umysł by niczym z procy rzucać hasłami i zdobywać punkty, a właściwie „banknoty”.

 Następnie Pan Rafał zaproponował kalambury, podczas których przy pomocy tablicy multimedialnej i swoich zdolności plastycznych dzieci tworzyły przeróżne hasła, zgadywać mógł każdy.  Rozgrywki dały nam dużo radości pokazały, że przy prostych zabawach można się naprawdę świetnie bawić.

p. Patrycja

 

Dzień drugi 16 stycznia 2024 r. – wtorek

  • Lodowisko POLONEZ
  • Dom Zagadek

Na początek dość zimnego i zaśnieżonego dnia udaliśmy się na lodowisko na Polonezie. Poranne wstawanie bardzo się opłaciło, bo cała tafla była tylko dla nas, więc mogliśmy szaleć bez końca. Niektóry już bardzo dobrze radzą sobie na lodzie, inni natomiast stawiali tam swoje pierwsze kroki, ale przy pomocy starszych kolegów bądź uroczych foczek szybko nabierali pewności i odwagi, by na koniec już bez żadnej pomocy pokonywać kolejne okrążenia na tafli.       

Następnie drugie śniadanie, gorący napój na ogrzanie i ruszyliśmy w dalszą podróż do Domu Zagadek. Na miejscu podzieleni na trzy grupy udaliśmy do trzech różnych światów, najmłodsi udali się do pokoju „Password”, starsi do pokoju „Podróż”, najstarsi – „Poza światem”, z których w ciągu godziny, rozwiązując różne zadania i zagadki staraliśmy się wydostać. Oczywiście dzięki sprytowi, wiedzy i spostrzegawczości, każdej drużynie się to udało, po wyjściu na każdego czekał słodki batonik. Dzieciom bardzo się podobało i już pytają czy jeszcze możemy tam pójść?

p. Patrycja

 

Dzień trzeci 17 stycznia 2024 r. – środa

  • Warsztaty edukacyjno-kulinarne „Kuchnia ludzi żyjących najdłużej na świecie”, w Pracowni Efektu Domina
  • Wizyta w Pałacu Prezydenckim

Jadąc do pracowni Efektu Domina wiedzieliśmy, że na pewno będziemy robić coś dobrego, jednak dopiero na miejscu Pani wprowadziła nas w temat zajęć i powiedziała co będziemy przygotowywać do jedzenia. Ludzie w tzw. strefie niebieskiej (blue zone) żyją nawet po sto lat. Naukowcy i dietetycy, którzy z zaciekawieniem badali tę społeczność odkryli, że dieta tych ludzi składa się w prawie 90% z produktów roślinnych. Dlatego też na dzisiejszych zajęciach przygotowaliśmy brązowy makaron z dwoma różnymi sosami, w którego skład weszły przeróżne warzywa. Sami je dobieraliśmy, a przede wszystkim obieraliśmy, kroiliśmy i smażyliśmy. Oprócz wytrawnych potraw przygotowaliśmy także deser – Tiramisu. Nie wszystkim smakowały przygotowane sosy, ale większości tak, natomiast deser wszyscy chętnie zjedli. Wszystkim podobało się uczestniczenie w procesie przygotowywania posiłków, wszystko było przygotowane perfekcyjnie, jasno wytłumaczone.

Następnie udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego. Na miejscu czekał na nas Pan Andrzej - miły przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych salach pałacowych. Na początku zatrzymaliśmy się przy makiecie Pałacu, przy której Pan Andrzej wyjaśnił jak będziemy zwiedzać Pałac. Tuz przy niej zwrócił nasza uwagę na „zabytkowy okrągły stół”, przy którym od 6 lutego 1989 r. rozpoczęły się obrady – jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu.

Najpierw sala Chorągwiana (kilka ważnych dla historii Polski chorągwi, w tym najnowsza Solidarności oraz kopia Konstytucji 3 Maja) następnie Błękitna, każda przyozdobiona pięknymi kwiatami, obrazami a przede wszystkim pięknymi meblami, które robiły na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy salę, w której Pan Prezydent przyjmuje gości i odbywa z nimi ważne rozmowy, salę Pani Prezydentowej, w której przyjmuje swoich gości, salę, gdzie spożywają posiłki z ważnymi osobistościami, salę Kolumnową, w której podziwialiśmy piękny żyrandol.  Byliśmy w Sali Orła Białego, tam zobaczyliśmy najważniejsze w Polsce odznaczenie. Odwiedziliśmy również kaplica prezydencką, zobaczyliśmy w niej klęczniki pary prezydenckiej, wysoką choinkę, pięknie ubraną przez dzieci, dużą szopkę, jak również wspólnie pomodliliśmy się za Ojczyznę i Parę Prezydencką.

Na koniec zwiedzania czekała na nas niespodzianka w postaci poczęstunku. W pięknej sali Ogrodowej, obsługiwani przez Panów kelnerów, piliśmy herbatę i smakowali słodkich przysmaków i owoców. Miejsce, w którym się znajdowaliśmy sprawiało, że czuliśmy się bardzo wyjątkowo. Podziwialiśmy piękne witraże przedstawiające 4 pory roku. Wychodząc każdy dostał jeszcze upominek (plecaczek, kolorowy bidon, pierniczki), co dodatkowo sprawiło, że uśmiech długo nie schodził z naszych twarzy. Nasze panie dostały tez upominki od pani Prezydentowej. My również mieliśmy dla Pani Prezydentowej świetlicowo-teatralne upominki.  

Na koniec obejrzeliśmy też znany nam front pałacu z pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego na koniu, po czym wróciliśmy metrem ze stacji Uniwersytet.

p. Patrycja

 

Dzień czwarty 18 stycznia 2024 r. – czwartek

  • Muzeum Polin „Święto Drzew”
  • Warsztaty FabLab Wbijaj

Dzień zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Polin, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących „Święta drzew”. Jest to Izraelskie święto polegające na podkreśleniu istoty ekologii i ochrony środowiska, podczas święta sadzi się nowe drzewa, jak i również delektuję tym czym darzy nas natura – owocami. Dowiedzieliśmy się trochę o historii Żydów i skąd nazwa muzeum Polin. Żydzi nie mieli oni swojego miejsca na ziemi, zostali wygnani ze swojego państwa i rozeszli się po świecie. Będąc w Polsce usłyszeli głos Boga „Polin” – tutaj zostańcie.

Zobaczyliśmy, jak wygląda najstarsze drzewo świata, które ma 5 tys. lat - sosna rosnąca w Ameryce. W Polsce jest to Cis Henrykowski, jego wiek szacowany jest na 1250 lat! Poznaliśmy również zasadę liczenia wieku drzew.  Po czym udaliśmy się obejrzeć wystawy muzealne, na których skupialiśmy się na poszukiwaniu tego co dają nam drzewa?, jak są one wykorzystywane w naszym codziennym życiu? Na koniec naszej wizyty dzieci wykonały zawieszki/naszyjniki, których głównym elementem były zasuszone owoce pomarańczy.

Drugą atrakcja, która na nas dzisiaj czekała to wizyta w stolarni FabLab Wbijaj!, na warsztatach wykonywaliśmy drewniane bałwanki. Na początek zapoznanie z zasadami obowiązującymi w pracowni i od razu zabraliśmy się do szlifowania poszczególnych elementów. Następnie przy pomocy instruktorów, każdy wykręcał otwory i mocował elementy. Na koniec młotki i gwoździki, które służyły, aby zrobić otwory w twarzy bałwanka oraz guziki bałwanka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne zadania, po czym z uśmiechami na twarzach i bałwankami w ręku wracaliśmy do świetlicy.

p. Patrycja

 

Dzień piąty 19 stycznia 2024 r. – piątek

 

p. Patrycja