W miniony weekend 1 października rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Organizatorem wydarzenia jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSISTEJ. W uroczystościach otwarcia w Teatrze Powszechnym uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa dzieci z Teatru „Raj” oraz Świetlicy „Pod Aniołem” wraz z rodzicami. Było to pierwsze w tym roku szkolnym wyście z cyklu „Teatr to więcej niż teatr” realizowanego w ramach programu „Lokalny System Wsparcia na Targówku”

Jeszcze przed spektaklem dzieci wzięły udział w happeningu zorganizowanym w foyer – mogły budować konstrukcje z wielkich gąbczastych klocków oraz łączyć w rozmaite kształty piankowe rurki, a także podziwiać sufitową wystawę plakatu. Następnie Dyrektorzy Festiwalu – Grażyna Karwowska-Winiarek oraz Wojciech Faruga – dokonali uroczystej inauguracji Festiwalu, a gości powitali m.in. prof. Maciej Wojtyszko, wiceprezes ASSISTEJ, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. Głównym punktem programu było przedstawienie pt. „Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa” czeskiego teatru Divadlo Drak. Spektakl  został zainspirowany niezwykłym życiem i dziełem pioniera kinematografii Georgesa Mélièsa . Na godzinę przenieśliśmy się do krainy magii. Chwilami było trochę mrocznie, ale przede wszystkim było właśnie magicznie, bardzo zabawnie i śmiesznie. Niektóre z trików magicznych udało się odgadnąć, ale wiele z nich pozostało dla nas teatralną tajemnicą.

W ciągu dwunastu festiwalowych dni na scenie prezentują się profesjonaliści i amatorzy, program jest bardzo bogaty i każdy – od niemowlaka po emeryta – znajdzie w nim coś ciekawego. Warto wiedzieć, że spektakle są oceniane przez zawodowych krytyków (także zagranicznych m. in. z Czech czy ze Słowacji) a także krytyków juniorów. Kto wie, może kiedyś „RAJ” odda Hołd Staremu Doktorowi Korczakowi na festiwalowej scenie… :-)

 


 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dzisiaj 5

Wczoraj 7

W tym tygodniu 25

W tym miesiącu 119

Od marca 2022 6556