WYCIECZKA DO GÓRY KALWARII I CZERSKA 26 WRZEŚNIA 2015

 

W deszczowy poranek 26 września dzieci ze Świetlicy "Pod Aniołem" pojechały w ramach programu Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym" wraz z rodzicami na wycieczkę krajoznawczą w okolice Warszawy. Przewodnikiem na naszym wyjeździe integracyjnym była nasza Pani Agnieszka M.

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Górę Kalwarię , gdzie pomimo deszczu udało nam się dotrzeć na rynek , a później do Sanktuarium bł. O. St. Papczyńskiego, w którym ks. Tomasz odprawił mszę św., a dzieci i rodzice uczestniczyli w jej oprawie . Następnie przeszliśmy stacjami Drogi Krzyżowej usytuowanymi wokół Sanktuarium, a później udaliśmy do niedaleko położonego Czerska.

W Czersku zwiedzaliśmy ruiny zamku Książąt Mazowieckich, wzięliśmy udział w grze zamkowej. Obecni na miejscu rekonstruktorzy najpierw zapoznali nas z tajnikami ubioru rycerskiego, a później przenieśli nas w czasy pojedynków i turniejów rycerskich. Dzieci mogły zmierzyć swoje siły np. walcząc na miecze . Ponadto można było wspiąć się na jedną z wież, skąd rozciągał się przepiękny widok na okolicę i stare koryto Wisły.

Dużą atrakcją wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek . Nawet deszcz przestał padać , kiedy rozpaliliśmy pierwsze bierwiona ...To była uczta, mamy przygotowały sałatki, ciasto, ciepłą, herbatę...

Dzieci chętnie uczestniczyły w zorganizowanej zabawie z chustą animacyjną, przeciąganiem liny, chodzeniem na mini nartach...

W drodze powrotnej Pani Agnieszka zorganizowała mały konkurs wiedzy z wycieczki, zakończony słodkimi nagrodami, ks. Tomasz wspólną modlitwę i śpiewy znanych z kolonii piosenek.

Pomimo niesprzyjającej aury wyjazd jak zwykle był udany, co wynika z wypowiedzi uczestników:

„Wydawałoby się, że pogoda wszystko zepsuje ale nie …. Wycieczka cudowna, towarzystwo doborowe, uśmiech na twarzach rodziców i szczęście w oczach dzieci, mówiło samo za siebie. Dziękujemy organizatorom i prosimy o więcej” (Natalia)

„Jako mamie, podobała mi się atmosfera, która panowała podczas całej wycieczki i organizacja, a córce najbardziej Zamek”

„Najbardziej mi się podobało wciąganie Józia na linę” (Klaudia Sowińska)

„Wszystko mi się podobało, a najbardziej Ewa (Damian Szczerba)

„Najlepsze było ognisko” (Wiktoria Grabowska)

„Co nam się podobało: - zamek (walka na miecze, towarzystwo, ognisko i smaczne kiełbaski. I oczywiście surówka Małgosi .”  

„ Wycieczka mi się podobała” (Bianka)

„Wszystko mi się podobało” (Ewa)

„Wycieczka bardzo dobra. Podobało mi się Sanktuarium w Górze Kalwarii i Zamek i zabawa i ognisko” (Piotrek z Babcią)

Pierwsze wrażenie, że nie ma co zwiedzać w Czerskim Zamku, bo to tylko mury, okazało się złudne. Wąskim korytarzem po baaardzo starych i wypracowanych schodach można wejść do wieży zamkowej. Stamtąd …….. niezapomniane widoki, po raz kolejny można było się przekonać jak piękny jest nasz kraj i to tak blisko domu…

Organizacja czasu wolnego, ognisko i towarzystwo pełen szacunek. To była moja druga wycieczka, w której mogłam uczestniczyć razem z Teatrem Raj, i z cała pewnością stwierdzam, że nie ostatnia. ”        (Agnieszka)

„Bardzo mi się wycieczka podobała.

W kościele było trochę nudno, zabawy były super, min narty i ołówki, ciąganie liny, walczenie sztucznymi mieczami, chusta i siatkówka. Oglądaliśmy walkę rycerzy i mogliśmy przymierzać różne elementy zbroi (W.SZ.)

Zwiedzaliśmy komnaty, z rodzicami weszliśmy na 4 piętro wieży i było strasznie niebezpiecznie i szybko schodami schodziliśmy z góry na dół. W sklepiku były różne miody, np. czarna porzeczka, Żurawina, lipa czy miód pieprzowy, był nawet miód z fasoli. Pyszne były ciastka z pieca (mniam…) Szkoda, że już jedziemy do Warszawy, będę tęsknic za Zamkiem w Czersku” (Wiktoria Szaturska)

„Nam najbardziej podobało się zwiedzanie Zamku, walka na miecze i wszystkie zabawy i ognisko i atmosfera. Chciałbym żeby takie wycieczki były częściej” (Benek)

Oświadczam, iż wycieczka z dnia 26 września 2015 roku bardzo nam się podobała, ponieważ była miła atmosfera. Zwiedzaliśmy dużo ciekawych miejsc, miedzy innymi Zamek w Czersku, gdzie poznaliśmy historię jego powstania oraz całej miejscowości. Podobały nam się także pokazy rycerskie i zabawy drużynowe. Ciekawym pomysłem, który nas zaskoczył było ognisko, przy którym można było się ogrzać i usmażyć sobie kiełbaskę. Pogoda była jedynym mankamentem tej wycieczki, ale nie narzekamy, bo było SUPER”

„Wycieczka mi się bardzo podobała. Ognisko z kiełbaskami było super. Walka rycerzy. Bitwy między nami. Różne gry". (Nikola)

„Dzisiejsza wycieczka do Czerska bardzo nam się podobała, zwłaszcza wizyta na Zamku, ognisko, gry i zabawy” (Klaudia i Patrycja)

„Na wycieczce było bardzo ciekawie. Zwiedzaliśmy wiele ciekawych miejsc. Byliśmy na Mszy Świętej w bardzo ładnej Świątyni. Zobaczyliśmy też walkę rycerzy w prawdziwych zbrojach” (Karolina, Klaudia i Tomek Trzaska)

„Wycieczka bardzo nam się podobała. Najbardziej ognisko , zabawy sportowe i zwiedzanie Zamku, a zwłaszcza Baszty Więziennej”

„Na wycieczce podobało nam się: zwiedzanie Zamku, walki i pokazy rycerskie, ognisko, zabawy chustą”

„Mimo dreszczów przelotnych wypad poza Warszawę zaliczamy do bardzo udanych. Czekamy na informacje dotyczące kolejnych wspólnych wyjazdów. Liczymy, że najbliższy wyjazd odbędzie się do Białowieży i będzie trwał minimum 4 dni” (Dominika)

„Najbardziej mi się podobała moja walka na miecze z rycerzem średniowiecznym, a także prezentowane przez rycerzy zbroje i broń rycerska. Podnosiłem kolczugę i była bardzo ciężka. Chciałem włożyć rękawice – Klepsydry, ale były mokre. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w wycieczce do Czerska” (Mateusz M.)

„ Interesuję się rycerzami i ciągle rodzice czytają mi książki o rycerzach. Cieszę się, że byłem na Zamku w Czersku i widziałem walki rycerzy. Miałem w rękach miecz i topór i kolczatkę i walczyłem z rycerzami. Byłem na wieży i widziałem Wisłę. Biegałem i dobrze się bawiłem” (Józio B.)

 


 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzisiaj 9

Wczoraj 8

W tym tygodniu 33

W tym miesiącu 80

Od marca 2022 1762