Park na Targówku przy Teatrze Rampa to jeden z 82 parków warszawskich. Zajmuje przestrzeń ok. 6 ha. Powstał na początku lat 60-tych jako zieleniec wokół Domu Kultury na Targówku. Wcześniej na miejscu parku znajdował się Plac Horodelski , a dookoła były pola uprawne i domki jednorodzinne.
Z budynkiem obecnego dawnego Domu Kultury związana jest ciekawa historia. Otóż został on wybudowany jako stacja metra. Niestety, budowa metra w latach 50-tych została przerwana ze względu na olbrzymie koszty . Budynek pozostał i został wykorzystany do celów kulturalnych. Od wielu lat mieści się w nim Teatr Rampa . Niedaleko Teatru znajduje się źródło wody oligoceńskiej oraz stacja wynajmu rowerów Veturilo. Od wejścia do Teatru prowadzi szeroka alejka do fontanny. Przy fontannie zaś znajduje zegar słoneczny z herbem Targówka , na którym widać herb rodziny Lubomirskich - Szreniawa z krzyżem, wagę i miecz. To właśnie Stanisław Lubomirski po raz pierwszy użył nazwy Targówek w XVIII w.
Park nosi imię legendarnego pisarza , publicysty i felietonisty warszawskiego Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Stefan Wiechecki urodził się na warszawskiej Woli , a jego ojciec był właścicielem sklepu wędliniarskiego przy ul. Marszałkowskiej. W swojej twórczości Wiech odwzorowywał typy zachowań ludzkich, a przede wszystkim uwieczniał warszawską gwarę i mentalność rodowitych mieszkańców Warszawy. Po wojnie głównie na Szmulkach i Targówku można było znaleźć takie właśnie relikty przedwojennej Warszawy. Dlatego też na Targówku – Zaciszu znajduje się ulica Teofila Piecyka , jednego z głównych bohaterów felietonów Wiecha.
Na terenie parku znajduje się również plac zabaw dla dzieci . Niestety , podczas naszego spaceru po parku dzieci z powodu deszczu i niesprzyjającej aury nie skorzystały z parkowych atrakcji. Tego dnia obejrzeliśmy w Teatrze Rampa spektakl "Calineczka" i spotkaliśmy sie z aktorem grającym w tym spektaklu panem Piotrem Furmanem.
Agnieszka M.