FERIE ZIMOWE 2022 w Świetlicy „Pod Aniołem”

31 stycznia - 11 lutego 2022 roku



Dzień pierwszy, 31 stycznia 2022 r. – poniedziałek

TRAMPOLINY HAGAR 646 - ZAJĘCIA WŁÓCZKOWE OBRAZKI Z P. MARTĄ

 

Ferie zimowe 2022 r. rozpoczęliśmy szaloną zabawą w Hangarze 646. Krótkie szkolenie i rozćwiczenie z trenerem, a potem skoki, zjeżdżalnie i tory przeszkód, gry zręcznościowe, co kto lubi. Powrót spacerkiem ulicami Targówka i po pysznym drugim śniadaniu z chęcią poszliśmy na zajęcia „włóczkowe obrazki” z Panią Marta (mamą Oli i Magdy), która przygotowała dla każdego na drewnianej deseczce serce z gwoździków, a naszym zadaniem było wyczarować serce przeplatając gwoździki kolorową włóczką według naszych pomysłów. Piękne prace zabraliśmy do domu, aby obdarować nimi kochaną osobę.

 p. Ania Ł.

 

Dzień drugi, 1 lutego 2022 r. – wtorek

BASEN POLONEZ - WARSZTATY „SZYCIOWE” Z PANIĄ MARTĄ - PODUSZKI

 

Drugi dzień ferii rozpoczęliśmy kąpielą w basenie „Polonez”. Zabawy w wodzie były fajne, ale największym powodzeniem cieszyły się zjazdy w nowo wyremontowanej rurze. Początkowo był strach w oczach, ale potem pozytywne emocje brały górę. Wróciliśmy zmęczeni, ale po zjedzonym posiłku przygotowanego przez Panią Dorotkę (mamę Janka i Miłosza) odzyskaliśmy siłę i mogliśmy wziąć udział w warsztatach „szyciowych” z Panią Martą. Tym razem Pani Marta przygotowała uszyte na maszynie kolorowe i w różne wzory poszewki. Naszym zadaniem były wybrać sobie ulubioną poszewkę, wypchać ją wełnianym wkładem i zeszyć ręcznie. Dobrze, że były to poduszki, bo po wyczerpującym dniu, było na czym głowę położyć.

 p. Ania Ł.

 

Dzień trzeci, 2 lutego 2022 r. – środa

ZAJĘCIA AKADEMII AVE – PANTOMIMA

KRĘGLE 7 CLUB

 

Dzień trzeci rozpoczęliśmy zajęciami Akademii Ave – o tajemniczym tytule –Pantomima. Czy to sposób leniwych aktorów, by nie uczyć się tekstu na pamięć?

Czy mim to zawsze człowiek z białą twarzą?

Czy mim bazuje na mimice i co to w ogóle znaczy?

Na te i inne pytania w ciekawy sposób odpowiedziała nam pani Anna Łukowska. Następnie pod jej kierunkiem rozgrzaliśmy ciało, poznaliśmy podstawowe techniki pantomimy, tworzyliśmy niewidzialne przedmioty. Najciekawszym elementem było tworzenieasnych scenek przy wtórze instrumentów muzycznych. Największą atrakcją była gra na pile.

A potem przejazd na kręgle. Mieliśmy całą salę dla siebie, a więc 4 tory. Podzieleni na grupy wiekowe doskonaliliśmy technikę rzutu kulą. Wyniki były coraz lepsze.

p. Ania Ł.

 

Dzień czwarty, 3 lutego 2022 r. – czwartek

POKAZ FILMU W KINIE RAJ BIS

LAS ZIMOWY – SPACER Z PRZEWODNIKIEM

 

Dzisiaj ks. Radek salę teatralną zamienił na salę kinową. Na wielkim ekranie wyświetlił super film „Asteriks, Obeliks i Wikingowie”. Abyśmy się poczuli jak w prawdziwym kinie był przygotowany p. Anię i p. Dorotę dla każdego widza ciepły popcorn.

Mimo, że zimowy dzień mija niezwykle szybko i wiele zwierząt zasypia bądź odlatuje, to nie oznacza, że zimą w lesie nic się nie dzieje więc po filmie podjechaliśmy do Lasku Bródnowskiego, gdzie wraz z Panią Przewodnikiem odbyliśmy zimowy spacer. Podczas zajęć poznaliśmy zmiany zachodzące w lesie, dowiedzieliśmy się o sposobach przetrwania zimy przez rośliny oraz zwierzęta i jak zatroszczyć się o ptaki zimą. Na 90 minut zamieniliśmy się w leśnych tropicieli śladów obecności zwierząt. Trochę zmarzliśmy, ale zabawa była przednia.

 p. Ania Ł.

 

 

Dzień piąty, 4 lutego 2022 r. – piątek

SODOWO - SŁONE WARSZTATY AKADEMII AVE

WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH W PAŁACU POD BLACHĄ

 

Dzień piąty rozpoczęła Pani Wioletta Byszewska z Akademii Ave. Zaskoczyła nas ilością przywiezionych skrzyń, paczek i tajemniczych naczyń. Okazało się jednak, że wszystko było potrzebne. Każdy z nas otrzymał tacę, okulary, pojemniki, pipety i różne substancje. Rozpoznawaliśmy je po wyglądzie i zapachu, a potem pod dyktando prowadzącej mieszaliśmy. Z mieszaniny sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego mąki ziemniaczanej i mleka w proszku i pachnących olejków stworzyliśmy babeczkę do kąpieli, którą wypróbujemy podczas wieczornych zabiegów higienicznych. A potem dopiero się działo sodowo, silnie, barwnie i jak zawsze chemicznie. Pani Wioletta otworzyła termos z ciekłym azotem, lała, dodawała, mieszała i wywoływała reakcje pełne piany dymu aż powstała bomba pianowa. Pozwoliła i nam stworzyć wulkan. Mieszaliśmy wodę ocet i płyn do naczyń i odrobiną dawką ciekłego azotu i wulkan się uaktywnił. Zajęcia były tak ciekawe, że ledwie zdążyliśmy na wystawę Szopek Krakowskich, do Pałacu pod Blachą. Szopki były przepiękne. Podziwialiśmy ich kunszt i precyzję. Zachwycała nas ich kolorystyka i rozmiary. Ciekawe były dwa eksponaty - szopka na łyżeczce od cukru oraz w obwarzanku krakowskim. Po zajęciach wróciliśmy do świetlicy, podsumowaliśmy pierwszy tydzień ferii i wykonaliśmy kilka rysunków.                                                                                                                                             

p. Ania Ł.

 

Dzień szósty, 7 lutego 2022 r. – poniedziałek

WARSZTATY „SLAJMOWE MIKSTURY” Z P. MARTĄ

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

LODOWISKO POLONEZ

 

Nowy tydzień rozpoczęliśmy warsztatami z p. Martą i tworzyliśmy slajdowe mikstury. Mieszanka kleju, płynu do prania i pianki do golenia zamieniła się w mięciutkiego „gluta”. Dodanie brokatu i kolorowych kulek uatrakcyjnił jego wygląd. Zabawa była przednia. Następnie p. Ania przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznych ferii i pokazała film nie tylko o bezpiecznym zabawach, ale o zagrożeniach w Internecie i uzależnieniu od telefonu. Po raz kolejny przypomniała o nieużywaniu telefonu podczas zajęć oraz przygotowała pudełko, w które możemy zdeponować swoje telefony.

 Po drugim śniadaniu wyruszyliśmy na lodowisko. Pani Agnieszka przypomniała o bezpieczeństwie podczas jazdy na łyżwach. Mieliśmy własny sprzęt. Tylko trzy osoby wypożyczyły łyżwy, a nasza mała Zosia otrzymała foczkę, która miała być dla niej podporą. Niewiele z niej korzystała bo wszyscy chcieli spróbować jazdy z pomocą tego „zwierzaka”. Po godzinnej jeździe wyszliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni. Dobrze, że panie w świetlicy przygotowały nam ciepłą herbatę i słodki poczęstunek, bo bardzo zgłodnieliśmy. Ostatnie minuty poświeciliśmy na zrobienie rysunków z dzisiejszych zajęć, które ozdobiły Tablicę FERIE ZIMOWE 2022, przygotowaną przez P. Agnieszkę jeszcze przed feriami, aby tam zamieszczać rysunki i inne materiały i pamiątki z wydarzeń podczas naszych świetlicowych ferii. Bardzo miło spędziliśmy pierwszy dzień tygodnia, ale już szósty ferii.

p. Ania Ł.

 

Dzień siódmy, 8 lutego 2022 r. – wtorek

LALKI - MOTANKI – WARSZTATY AKADEMII AVE

LEKCJA W ZAMKU KRÓLEWSKIM „WIELKIE I MAŁE TAJEMNICE ZAMKU”

 

Siódmy dzień rozpoczęliśmy z Akademią Ave. Pani Justyna Bargielska przyniosła worek z kolorowymi szmatkami, włóczkami i gumkami. Długo motaliśmy, wiązaliśmy włóczkami, aż powstały „lalki - motanki” najmilsze, bo zrobione przez nas.

Następnie podjechaliśmy do Zamku Królewskiego, gdzie Pani przewodnik wprowadziła nas w tajemnice króla Stanisława Augusta. Pokazała nam nie tylko apartamenty, w których przyjmował poddanych, ale i prywatne gabinety. Pokazano nam, gdzie spał, gdzie się kąpał, zobaczyliśmy jadalnie z naczyniami i srebrnymi sztućcami. Nawet zwiedziliśmy piwnice i do zamku wróciliśmy kanałem burzowym. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie.

p. Ania Ł.

 

Dzień ósmy, 9 lutego 2022 r. – środa

WARSZTATY „MALOWANIE PŁÓCIENNYCH TOREB” Z P. MARTĄ

WARSZTATY KULINARNE W PRACOWNI EFEKT DOMINA Z PROGRAMU „ŻÓŁTY TALERZ”

 

Dzień 9 lutego był pełen niesamowitych atrakcji. Rozpoczęliśmy go warsztatami malowania płóciennych toreb, które przygotowała pani Marta. Dzieci samodzielnie kalkowały wybrany rysunek na płóciennej torbie, a potem według własnego pomysłu kolorowały go i malowały. Każda torba uzyskała swój niepowtarzalny wzór. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, każda torba był inna i każda piękna.

Po ukończeniu pracy wyruszyliśmy autobusem 190 na warsztaty kulinarne do Pracowni Efekt Domina Fundacji Kulczyk, której realizujemy program ŻÓŁTY TALERZ.

W pracowni powitały nas panie Violetka i Pani Wanda. Pani Wanda - dietetyczka w bardzo ciekawy sposób przypomniała zasady zdrowego odżywiania się. Pokazała nam piramidę zdrowego żywienia, a skupiła się na produktach zbożowych. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje i właściwości pieczywa. Mieliśmy również szansę poznać smaki chlebów, ponieważ zostaliśmy poczęstowani wieloma rodzajami pieczywa.

Po części teoretycznej przystąpiliśmy do działania. Przeszliśmy do pięknej dużej kuchni, w której przygotowane były stanowiska dla każdego dziecka. Otrzymaliśmy produkty do wykonania sałatki warzywnej wg przepisu „Sałatka z komosą ryżową”. Każdy dostał rolę do wykonania: obierał warzywa, kroił, mieszał lub wykonywał sos Vinegrett. Współpracowaliśmy ze sobą śmiejąc się czasami podpowiadając, a czasami podglądając innych, stworzyliśmy pyszną, zdrową i kolorowa sałatkę. W końcu przyszedł czas na jej skosztowanie, siedliśmy przy wspólnym nakrytym dla nas stole. Niektórzy nawet zabrali część sałatki do domu. Pani Violetka powiedziała nam kilka zdań o Pani Dominice Kulczyk, która pomaga wielu dzieciom, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaproponowała też, że na kolejnym warsztacie moglibyśmy dowiedzieć się więcej o Pani Dominice i obejrzeć filmy z jej podróży. Jesteśmy chętni i ciekawi. Podziękowaliśmy Paniom, wręczając każdej z nich małego białego Aniołka wydzierganego na szydełku przez p. Celinkę. Dostaliśmy na pamiątkę dla świetlicy 2 książki o Pani Dominice, a dla każdego dziecka był przygotowany przepis „Sałatka z komosa ryżową”. W dobrych humorach wróciliśmy do świetlicy. Jedni jeszcze pracowali nad udoskonaleniem swoich toreb, inni wykonywali pracę plastyczną.

p. Agnieszka Z.

 

Dzień dziewiąty, 10 lutego 2022 r. – czwartek

WIZYTA W STOLARNI FABLAB WBIJAJ!

KRÓTKA WIZYTA W STAREJ PROCHOWNI I NA PLACU ZABAW

POBYT W KRĘGIELNI

 

Ten dzień to kolejne poznawanie własnych zdolności i doskonalenie umiejętności. Rozpoczęliśmy go od wyprawy autobusowej na Stare Miasto. Tam schodami ruchomymi wjechaliśmy przed Zamek Królewski. Dzisiaj jednak spokojnie ominęliśmy siedzibę króla Zygmunta i udaliśmy się pięknymi zakamarkami Starej Prochownia. Przed jej budynkiem pani Teresa podzieliła nas na dwie grupy. Jedna weszła do starej Prochowni, a druga na zajęcia stolarskie do Fablab Wbijaj! My (grupa pierwsza) bardzo ciekawie spędziliśmy czas w jednej z sal budynku. Tam przenieśliśmy się do miasta opanowanego przez mafię. Całe szczęście, że ludności i policjantowi udawało się ocalić miasto. Tak bawiąc się wspólnie w zabawę zwaną Mafią spędziliśmy jakiś czas. Jeszcze kilka minut KALAMBURY, podczas których przyjmowaliśmy różne role i odgrywaliśmy scenki dramowe sprawiło, że nawet nie zauważyliśmy, jak minęła godzina czekania na warsztaty.

Wreszcie deszcz przestał padać, więc mogliśmy wyjść na plac zabaw. Tu bardzo chętnie wspinaliśmy się po „pająkach”, graliśmy w piłkę, a niektórzy bawili się w kopaczy dołów. W pewnej chwili drzwi pracowni stolarskiej otworzyły się i wymieniliśmy się z drugą grupą. Nie wiemy co oni robili, ale my staliśmy się wspaniałymi stolarzami. Na samym początku kierownik stolarni przywitał nas bardzo serdecznie, dopasował stoły do naszego wzrostu i…

I zaczęliśmy nasze stolarskie dzieło” Yeti na nartach”. Każdy z nas szlifował, wycinał, przybijał deseczki. Wkręcał, wykręcał śrubeczki. Wbijał kijki. Podczas pracy tylko pani patrzyła czy mamy całe rączki i wszystkie paluszki, my dzielnie wykonywaliśmy polecenia głównego szefa stolarza, aż nagle wszyscy zauważyli przed sobą Yeti. Wszystkie były ładne, każdy miał coś z „nas”.

Po zajęciach stolarskich przejechaliśmy na Pragę do Kręgielni 7 club. Tu czekała nas godzinna zabawa na torach. Zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny. Długo nas nie trzeba było zachęcać, bo chociaż ręce po stolarni troszkę bolały, to kule w kręgielni czekały. W połowie gry zjedliśmy po małym wafelku. Pełni energii dokończyliśmy swoje zmagania. Pełni wrażeń wróciliśmy do naszej świetlicy. Tak minął przedostatni dzień zimowych ferii w świetlicy.

p. Agnieszka Z.

 

Dzień dziesiąty, 11 lutego 2022 r. – piątek

WIZYTA W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIA

PIZZA

 

To już ostatni dzień Ferii zimowych w naszej świetlicy.

Zebraliśmy się już przed 9.00 i wyruszyliśmy wszyscy na wycieczkę. Dzisiaj przed nami swoje drzwi otwiera Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jechaliśmy tam naszym ulubionym autobusem 190.

Pogoda nam nie dopisywała. Niebo płakało, ale humory dopisywały. Troszkę mokrzy dotarliśmy na miejsce. Tam przebrnęliśmy przez kontrolne bramki i trafiliśmy do przewodnika.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy- młodszą i starszą. Pierwsza grupa, młodsza uczestnicy z kl. 1-3 miała temat zwiedzania „Na co dzień i od święta” wyruszyła z panią Teresą o 10.00 a tuż za nią o godz. 10.15 grupa starsza kl.4-7 z Panią Agnieszką i z tematem „Podróż przez POLIN” n Zanim jednak rozpoczęliśmy zdobywanie wiedzy, otrzymaliśmy słuchawki na uszy, dzięki którym słyszeliśmy wyraźnie nawet gdy spotkaliśmy inne grupy oraz karty pracy z zadaniami. One miały podsumować naszą wyprawę po Muzeum.

Przewodnik zaprosił grupę starszą na spotkanie z kulturą żydowską. Podczas zwiedzania przybliżył nam i zapoznał z charakterystycznymi przedmiotami, tradycjami i symbolami tych ludzi. Rozwiązywaliśmy zadania w grupach dwuosobowych. Każdy był zaangażowany i starał się jak najwięcej zapamiętać rożnych szczegółów.

Poznaliśmy, jak wyglądało życie żydowskie w Polsce. Zwiedziliśmy synagogę, karczmę, dom żydowski, szkołę, żydowską uliczkę. Dowiedzieliśmy się o religijnych zwyczajach żydowskich. Już wiemy co to szabat i koszerność. Wyprawa w głąb życia ludności żydowskiej była długa, ale wynieśliśmy z niej wiele ciekawych wiadomości.

 Młodsza grupa pilnie słuchała przewodnika, który w ciekawy sposób opowiadał o życiu codziennym i świątecznym Żydów, polskich, o zwyczajach, tradycji, pokazywał charakterystyczne budowle, przedmioty dnia codziennego i te używane na święta. Zapamiętaliśmy takie wyrazy: Jerozolima, ściana Płaczu, synagoga, szabat, bima, Aron Ha-Kodesz, koszerność mięsa, mezuza, cmentarz żydowski i inne.

Po tak pracowitym poranku na koniec wspaniałych dwóch tygodni ferii w naszej świetlicy czekała na nas niespodzianka- pizza. Było pysznie i bardzo przyjemnie. Podziękowaliśmy jeszcze wychowawcom i pani Teresie za zorganizowanie nam czasu podczas ferii. Było super, ale się skończyło. Szkoda.

Od poniedziałku wracamy do szkoły. Do naszej świetlicy będziemy zaglądać popołudniami.