News
Msza Święta Wspólnotowa
- Category: Rok szkolny 2024/25
Zajęcia w ArtLabie - warsztat z Linorytu
- Category: Rok szkolny 2024/25
Przed samymi warsztatami skorzystaliśmy z możliwości przespacerowania się Barbakanem Warszawskim, podziwiając zabytkową architekturę starego miasta. W promieniach słońca ceglane mury i okazałe wieże wyglądały imponująco, przypominając nam o bogatej historii tego miejsca. Zrobiliśmy kilka zdjęć, które uchwyciły nie tylko piękno architektury, ale także naszą ekscytację zbliżającymi się warsztatami. Spacer przez ten historyczny fragment Warszawy był inspirującym wstępem do naszego artystycznego dnia.
Dzisiaj na zajęciach w ArtLabie mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z linorytu, które dostarczyły nam mnóstwo artystycznej satysfakcji. Nasze spotkanie rozpoczęło się od interesującej prezentacji, podczas której prowadząca szczegółowo wyjaśniła, czym jest linoryt oraz jakie techniki są wykorzystywane do jego tworzenia. Pani instruktor pokazała, jak krok po kroku powstaje matryca linorytowa, zaczynając od rysowania wzoru na specjalnym materiale - linoleum przy pomocy kalki, a następnie jego precyzyjnego wycinania.
Po tej teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z uczestników otrzymał narzędzia niezbędne do stworzenia własnych prac: tusz, wałeczki oraz gotowe formy linorytowe. Mogliśmy je odbijać na kartkach papieru, które były specjalnie przygotowane na te zajęcia. Proces odbijania polegał na równomiernym rozprowadzeniu tuszu na formie przy pomocy wałeczka, a następnie mocnym przyciśnięciu jej do papieru. W ten sposób każdy z nas mógł stworzyć niepowtarzalne grafiki.
Dodatkowo otrzymaliśmy również zestaw literek, które można było dowolnie wykorzystywać. Dzięki temu każdy mógł występlować swoje imię lub stworzyć inny dowolny napis, co dodało naszym pracom osobistego charakteru. Uczestnicy zakończyli zajęcia w ArtLabie ze swoimi nowymi, własnoręcznie wykonanymi dziełami sztuki.
Super Buda - 28 września
- Category: Rok szkolny 2024/25
28 września sobota to kolejne zajęcia Super Budy na Siarczanej – dziecięcego uniwersytetu Fundacji AVE. Dziś 19 „studentów” wzięło udział w 3 zajęciach:
1.Ćwiczenia "Rytm w życiu. Stopy rytmiczne w wierszu" prowadził pan Bartosz Mazu
Opowiedział on o symetrii i rytmicznosci, bawił się rymami i rytmem oraz uczył naśladownictwa i poruszania się w określonym rytmie
2.Ćwiczenia "Jak działają instrumenty muzyczne: Pan Mikołaj Tabako opowiadał o trąbce
Trąbka znana jest ludziom od bardzo dawna. Tak “dawno”, że właściwie trudno powiedzieć, kiedy ktoś zatrąbił po raz pierwszy. Instrument ten znalazł zastosowanie zarówno w wojsku jak, na dworach królewskich, jak i w wiejskich chatach. Dźwięk trąbki jest bardzo uniwersalny. Sprawdzi się dobrze podczas grania z nut muzyki klasycznej, jak i podczas improwizacji muzyki rozrywkowej. Jest to instrument przepiękny, ale zarazem skrywających kilka tajemnic. Pozornie wydaje się, że granie na niej jest niezwykle proste – wystarczy dmuchnąć i nacisnąć.
3.Ćwiczenia "Czekolada i kryształy" to warsztaty chemiczne prowadzone przez pana Mateusza Stockiego
Gorąca, biała czy gorzka? Prawie każdy kocha jej smak i zapach. Na to czy czekolada
smakuje nam czy nie ma wpływ wiele szczegółów. Czy czekolada z białym nalotem
nadaje się jeszcze do jedzenia? Ile czekolady jest w czekoladzie? Co wspólnego z
czekoladą ma sól kuchenna, oktaedr i diamenty? Na te i inne pytania, uzyskaliśmy wyczerpującą odpowiedź podczas tego spotkania.
Poznalismy również sekrety budowy kryształów oraz niesamowity porządek
stworzony przez przyrodę. Ze słodkich pianek zbudowaliśmy modele sieci krystalicznej i
samodzielnie zbudowaliśmy kryształy, które każdy zabrał do domu! Bawiąc się ciekłym azotem sporządziliśmy najlepszą na świecie czekoladę!
p. Ania
Wyjście do Teatru Lalka na spektakl "O dwóch takich, co ukradli księżyc"
- Category: Rok szkolny 2024/25
W sobotni wieczór wybraliśmy się do Teatru Lalka na sztukę „O dwóch takich co ukradli księżyc”. W pięknej sztuce poznaliśmy historię dwóch braci Jacka i Placka – najsłynniejszych polskich bliźniaków, mieszkających w malowniczym miasteczku Zapiecku. Chłopcy zamiast być przykładem pracowitości, stają się symbolem lenistwa i psot. Stroniący od wysiłku oraz trosk bliźniacy, opuszczają rodzinny dom i udają się w podróż w poszukiwaniu krainy, w której nikt nie musi pracować, a mimo to żyje dostatnio.
„O dwóch takich, co ukradli księżyc” to nie tylko opowieść o przygodach, ale także o odkrywaniu prawdziwego sensu życia i wartościowych wzorcach postępowania. Przedstawienie jest adaptacją kultowej książki autorstwa Kornela Makuszyńskiego.
Spektakl wzbudzał w nas wiele emocji. Były mroczne momenty, które wywoływały chwile strachu, ale zdecydowanie przeważały te radosne, w których śmialiśmy a pod nosem ciągle nuciliśmy piosenkę, śpiewaną przez głównych bohaterów. Przedstawienie, gra aktorska, piękne kostiumy, wszystko bardzo się nam podobało. Gromkie brawa, którymi obdarowaliśmy na koniec aktorów spowodowały, że ręce bolały nam jeszcze w metrze, ale zdecydowanie było warto! ;)
p. Patrycja
Page 1 of 3