Zajęcia warsztatowe w Muzeum Pragi „CUDA PRZY MODLIŃSKIEJ 257”- opowieść o Stanisławie Umińskiej, 3 lutego 2024 r.

Zaprzyjaźniona z nami Fundacją AVE współpracująca z Muzeum Warszawskiej Pragi, zaprosiła nas na niezwykłe warsztaty, zainspirowane postacią Stanisławy Umińskiej vel. siostry Benigny –jednej z bohaterek wystawy „Prawobrzeżne”, na której byliśmy podczas ferii zimowych. Część dzieci przyjechała ze swoimi rodzicami. Rodzice mieli okazje zwiedzić wystawę ”Prawobrzeżni”- 9 superbohaterek, wśród, których znalazła się bohaterka naszych zajęć Stanisława Umińska ( późniejsza s. Benigna)

Legendarne przedstawienie w konspiracyjnym teatrze, losy Umińskiej oraz wydarzenia, które miały miejsce w czasie okupacji w domu pod nazwą „Przystań” przy ul. Modlińskiej 257 stały się materiałem do naszych działań warsztatowych.

Stanisława Umińska (1901-1977) –  jedna z najzdolniejszych aktorek lat 20. XX wieku – w wyniku tragicznych wydarzeń porzuca teatr i zostaje siostrą samarytanką. Prowadzi dom dla „upadłych dziewcząt” pod nazwą „Przystań” przy ulicy Modlińskiej 257, gdzie w czasie okupacji zrządzeniem losu trafiają ludzie elity artystycznej ówczesnej Warszawy. To tam reżyser Leon Schiller i choreografka Tacjanna Wysocka zrealizowali z wychowankami Przystani słynne przedstawienie „Pastorałki”. Zimą 1943 roku obejrzeli je m.in. Czesław Miłosz, Andrzej Łapicki, Jerzy Andrzejewski, Elżbieta Barszczewska i Witold Lutosławski. Wydarzenia te przeszły do historii polskiego teatru, a postać siostry Benigny inspiruje dziś reżyserów i literatów.

„Pastorałka” – misterium ludowe w układzie Leona Schillera to przedstawienie, którego premiera odbyła się w Teatrze Reduta w Warszawie 24 grudnia 1922 roku. O wyjątkowości konspiracyjnego przedstawienia zrealizowanego w „Przystani” pisał po wojnie na łamach paryskiej „Kultury” Czesław Miłosz.

Gdy rodzice zwiedzali wystawę, a później oglądali film w technologii 360 stopni na bazie prozy Pana Bartka Włodkowskiego, dzięki, któremu znaleźliśmy się na tych warsztatach, nami zajęły się: aktorka Kamila Kamińskiej i edukatorka Anny Ługowskie, które wprowadziły nas w opowieść dramową naszej bohaterki. Pani Kamińska przebierała się za postaci Pani Stanisławy jako aktorki, osoby tragicznej, siostry zakonnej, a pani Anna opowiadała nam, ilustrując życie p. Umińskiej obrazami z lat, w których żyła. Widzieliśmy bohaterkę w znakomitej roli aktorskiej, braliśmy udział w sądzeniu naszej bohaterki (sędzia, oskarżyciel, obrońca) - udało nam się ja uniewinnić!

Razem z paniami przygotowywaliśmy fragmenty „Pastorałki” w technice światło i cień…Dzieci były bardzo aktywne, brały udział we wszystkich działaniach proponowanych im. Na koniec obejrzeliśmy film w technologii 360 stopni na bazie prozy Pana Bartka Włodkowskiego. Chętni mogli naszkicować dom Modlińska 257, utrwalając sobie w pamięci budynek, który aktualnie jest w remoncie, wkrótce będzie otwarte.

To wszystko razem było fascynujące!

Dzięki ogromne Panu Bartkowi i p. Agnieszce!

 

Dzisiaj 1

Wczoraj 5

W tym tygodniu 43

W tym miesiącu 232

Od marca 2022 6669