Zakończenie XVII Międzynarodowego Festiwalu
Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013
 
    12 października 2013 r. wybraliśmy się  (dzieci oraz rodzice) na uroczyste zakończenie Festiwalu Korczak 2013 do Teatru Powszechnego.
    Jak co roku na początku we foyer teatru dzieci mogły odrysować swoje dłonie na przygotowanych matach i podpisać się kredą na kolumnach.
Dzieci mogły również, w ramach happeningu, wyruszyć rakietą w kosmos – co okazało się ciekawą interaktywną zabawą.
Uroczystość rozpoczęli Grażyna Karwowska-Winiarek – Dyrektor Festiwalu oraz Wojciech Faruga – Dyrektor Artystyczny Festiwalu powitaniem znamienitych gości: Haliny Machulskiej, Macieja Wojtyszko, jury profesjonalnego, jury dziecięcego oraz licznie zgromadzonych na widowni dzieci.
Pomiędzy kolejnymi etapami wręczania przyznanych dyplomów i nagród dla uczestników festiwalu oraz Atestów – Świadectw Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego i nagród im. Jana Dormana, przyznawanych przez organizatora festiwalu, Polski Ośrodek ASSITEJ, podziwialiśmy występy młodzieży Ogniska Teatralnego, która wykonała wokalnie wiersze Brzechwy o zwierzętach w aranżacji jazzowej Zuzanny Falkowskiej.

Przewodniczący jury, pan Marek b. Chodaczyński odczytał werdykt:
Nagroda „Złocisty” – spektakl „Ściana Banana”, LALE.Teatr, Wrocław
Nagroda „Kot w worku” – spektakl „Le Filo Fable”, Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Dyplom in memoriam dla Ivana Hudáka – za scenografię spektaklu „Odyseja”, Teatr Lalka, Warszawa
Dyplom Aktorski – dla Tomasza Szygielskiego za rolę Prawego Kapcia w spektaklu „Światełko”, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
Dyplom dla zespołu aktorskiego – spektakl „Lokomotywa”, Teatr Powszechny , Warszawa
Dyplom za uczenie małych widzów wrażliwości za pomocą muzyki – spektakl „Mozaika”, Teatr Atofri, Poznań
Nagroda dla Katarzyny Proniewskiej-Mazurek za scenografię spektaklu „Co słychać”, Teatr Lalka, Warszawa

Nagroda „Ziarenko”, przyznawana przez jury dziecięce, powędrowała do Teatru Figur z Krakowa za spektakl „Mglisty Billy”.
    Po uroczystościach spotkaliśmy się z Panią Halina Machulską, aktorkę, pedagoga, pomysłodawcę i twórcę Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla dzieci i Młodzieży  KORCZAK, na którym corocznie  oglądamy kilka interesujących przedstawień. Po rozmowie wręczyliśmy p. Halinie podziękowanie i kwiaty  od całego Teatru RAJ.
         Z niecierpliwością czekamy na kolejny festiwal w przyszłym roku.
                            

Elżbieta Kempista, mama Zuzi